Lokaty promocyjne, czy warto je zakładać?

kasa

Banki detaliczne w ostatnich kilku latach proponują klientom lokaty promocyjne o nieco podwyższonym oprocentowaniu. To bardzo dobre założenie, szczególnie w okresie bardzo niskich stóp procentowych występujących w narodowej gospodarce. Czy opłaca się jednak faktycznie zakładać lokaty promocyjne? Oto kilka wskazówek dla osób zainteresowanych takim rozwiązaniem oszczędnościowym.

Czym wyróżnia się lokata promocyjna?

W lokacie promocyjnej występuje standardowo ograniczony czas lokowania kapitału. Dochodzi do tego limit środków, jakie możesz przeznaczyć na promocyjne depozyty oszczędnościowe. To najczęściej kwota 10 000 złotych maksymalnie. Ograniczenia nie są wielkim problemem, jeżeli podejdziesz prawidłowo do dywersyfikacji kapitału pomiędzy różne instytucje finansowe. Takie podejście opłaca się najbardziej. Niektóre banki detaliczne proponują wyższe oprocentowanie w zamian za założenie rachunku osobistego, czy za wykupienie innych usług. Na takie powiązania należy uważać szczególnie, ponieważ płatny rachunek osobisty może się nie zwrócić z lokaty o lekko podniesionym oprocentowaniu. Lokaty promocyjne to stała w ofercie banków. Niektóre instytucje podejmują w tej materii rywalizację ze względu na możliwość przyciągnięcia mniej lojalnych klientów. A co jeżeli już wyczerpiesz możliwości oszczędzania na wszystkich lokatach promocyjnych? Niektóre gospodarstwa domowe wykorzystują po prostu najbliższych członków rodziny do powtórzenia lokaty promocyjnej. Kolejna kwestia to zbudowanie takich oszczędności, które umożliwiają przejście na oszczędzanie w kategorii premium. Co to oznacza w praktyce? Banki z reguły dają większe oprocentowanie klientom posiadającym pokaźne oszczędności, minimum na poziomie 100 000 złotych. Więcej szczegółów uzyskasz przez tabele oprocentowania lokat bankowych.

Jak uzyskać większe oprocentowanie poza lokatami promocyjnymi?

Warto również poczekać z lokatami promocyjnymi na niskie stopy procentowe. Poza tym, dzięki lokatom promocyjnym sprawdzasz wszystkie systemy banków detalicznych, lepiej podchodzisz do monitorowania ofert, widzisz jak instytucje finansowe podchodzą do obsługi klienta. To bardzo ważne czynniki przy kształtowaniu strategii oszczędnościowych w dłuższym terminie. Wyższe oprocentowanie otrzymasz naturalnie przez wybranie długoterminowych lokat bankowych. Niestety narazisz się na zamrożenie kapitału. To często duży problem, ponieważ przy zerwaniu lokaty tracisz dotychczas wypracowane odsetki. Czy korzystasz regularnie z lokat promocyjnych w bankach?