Jaki kredyt, jakie warunki?

kasa

Dobry kredyt może dać naprawdę duże możliwości. Musi to być jednak przemyślana decyzja i dobra oferta kredytowa. Jak jednak wybrać dobą ofertę spośród wielu dostępnych i się nie pogubić? Przede wszystkim trzeba wiedzieć na co zwracać uwagę. Warto też posłużyć się jedna z wyszukiwarek kredytów, czy rankingów kredytowych. To pozwoli na wstępne wyselekcjonowanie najlepszych ofert i znacznie uprawnienie podejmowanie dalszych decyzji, na 17bankow.com znajdziesz wskazówki, który oferta i jaki typ kredytu będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

Jakimi cechami się kierować przy wyborze kredytu? Przede wszystkim dobry kredyt to kredyt niedrogi. Najważniejsze w tym względzie jest oprocentowanie kredytu. Ono bezpośrednio decyduje o tym, jakie będą koszty danego kredytu gotówkowego. Oprócz oprocentowania znaczenie mogą też mieć ewentualnie występujące opłaty prowizyjne z różnych tytułów. W zależności od opcji, koszty kredytu mogą być stałe lub zmieniać się pod wpływem rożnych czynników. Jeśli ktoś nie chce zbytnio ryzykować, to najlepszą opcja wydaje się być kredyt ze stałym oprocentowaniem. Wtedy jednak ustalona na początku kwota obowiązuje przez cały okres spłaty. Większe ryzyko jest przy oprocentowaniu zmiennym. Wtedy może się ono zmienić w czasie okresu kredytowania. Powodem tego jest zmiana stóp procentowych. Jeśli stopy procentowe ulegną podwyższeniu, to wzrośnie również wysokość oprocentowania i przeciwnie, w przypadku obniżki stóp wysokość oprocentowania zmaleje. Na oprocentowaniu zmiennym można więc w zależności od okoliczności stracić lub zyskać. Nieco podobnie jest w przypadku zdecydowania się na kredyty walutowe. Tylko, że w tym przypadku czynnikiem decydującym o tym, czy będzie to opcja opłacalna jest kurs danej waluty. Kredyt to jednak nie tylko same koszty, ale również to, w jaki sposób będzie się go spłacać. Ściślej mówiąc chodzi o to, jak wysokie będą raty i ile ich będzie. Większa ilość mniejszych rat, to dłuższe spłacanie kredytu, ale za to mniejsze obciążenie miesięcznego budżetu kredytobiorcy. Z kolei większe raty w mniejszej ilości wymagają większych nakładów miesięcznych, ale dzięki temu kredyt można spłacić szybciej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest możliwość ustalenia warunków spłaty indywidualnie. Wtedy warunki spłaty można dopasować optymalnie do swoich możliwości i potrzeb. 

Zanim otrzymamy kredyt, może być konieczne spełnienie kilku formalności. Mają one na celu sprawdzenie przez bank, czy osoba, która ubiega się o kredyt będzie w stanie go spłacić. Chodzi tu o sprawdzanie tzw. zdolności kredytowej. W celu zweryfikowania możliwości potencjalnego kredytobiorcy, bank może poprosić o aktualny wyciąg dotyczący dochodów. Następna sprawa to zabezpieczenie kredytu na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy. Tu również mogą być różne opcje. Ostatnio dość popularne są różnego rodzaju ubezpieczenia kredytu, często oferowane również razem z samym kredytem. Ubezpieczenie takie obejmuje na przykład niewypłacalność z powodu utraty pracy, czy śmierci kredytobiorcy. Warto, aby obejmowało ono jak najwięcej możliwych przypadków. Zabezpieczeniem może być również poręczenie przez żyranta, który zobowiązuje się do spłaty kredytu w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy. Na koniec bank może sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej naszą historię kredytową, czyli to, jak wywiązywaliśmy się z naszych poprzednich zobowiązań kredytowych. Z pewnością bardziej wiarygodna osoba będzie ktoś, kto terminowo spłacał raty poprzednio zaciągniętych kredytów. Z pewnością dużą zaletą jest to, jeśli formalności te można w danym banku załatwić online, bez wychodzenia z domu.