Kredyt samochodowy a zdolność kredytowa.

Zaciągając jakikolwiek kredyt w banku zostaniemy poddani oceni naszej zdolności kredytowej. To w dużej mierze od niej zależy, czy bank udzieli nam kredytu, czy też nie. Przed wizyt a w banku warto się więc przygotować i sprawdzić co kredytodawca może wziąć pod uwagę.

Co wpływa na zdolność kredytową?
Przede wszystkim bank sprawdzi naszą historię kredytową w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Warto więc już wcześniej zadbać o to, aby była ona dla nas jak najbardziej korzystna. Wystarczy spłacać wszystkie posiadane zobowiązania w terminie, a wówczas będziemy dla banku rzetelnym klientem i nie będziemy mieć problemu z otrzymaniem kolejnego kredytu. Dla banku ważna jest również wysokość comiesięcznych dochodów, wielkość gospodarstwa domowego, forma zatrudnienia i rodzaj umowy, a także wysokość zobowiązań finansowych. W przypadku kredytowania samochodu używanego ważna będzie również wysokość wkładu własnego. W tym przypadku wymaga go większość banków. Nie mniej istotne są parametry samochodu który chcemy kupić. Bank zwróci uwagę na jego model, markę i stan (nowe czy używane). Oczywiście dla banku najkorzystniejsze jest kredytowanie samochodu nowego, jednak wiadomo, że nie wszyscy kredytobiorcy decydują się na nowy pojazd.

Zanim podpiszemy umowę.

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem i wkrótce staniemy się szczęśliwymi posiadaczami samochodu, który sfinansuje nam bank, warto zwrócić uwagę na to co zawiera umowa. Każdy bank ma ustawowy obowiązek przedstawienia formularza informacyjnego w którym będą uwzględnione takie informacje jak: wysokość RRSO, całkowity koszt kredytu, terminy spłaty rat, co w przypadku gdy będziemy zalegać ze spłatą. Warto też się upewnić, czy kredyt zostanie wypłacony w jednej transzy, czy zostanie rozdzielony na kilka transz. Ważną kwestą jest również sprawdzenie ile wynosi prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu. Można brać taką opcję pod uwagę kiedy będziemy mieć dodatkowy przypływ gotówki.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim możemy zrezygnować z kredytu bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od podpisania umowy. Może nagle zrezygnujemy z zakupu samochodu, albo znajdziemy lepszą ofertę, wówczas ustawa daje nam taką możliwość.