Jeśli kupować a nie wynajmować, to co trzeba wiedzieć o hipotece?

liczenie

Zamiast zmuszać Cię do przeczytania całego internetu, aby uzyskać ogólne wyobrażenie o tym, jak działa proces hipoteki, oto krótkie podsumowanie wszystkiego, co powinieneś wiedzieć.

Czy powinienem kupić czy nadal wynająć?

Często lepiej jest kupić zamiast wynająć i kupić swój pierwszy dom, gdy tylko będzie to możliwe. Ta rada pozostaje taka sama przez długi czas, ale są wyjątki od tej reguły. Na przykład, jeśli planujesz przeprowadzić się w ciągu kilku lat lub płacisz bardzo tani czynsz, zakup domu może nie być w twoim najlepszym interesie.

Nikt poza superbogatymi nie kupuje domu za gotówkę. Zamiast tego dokonujesz zaliczki w wysokości od 5 do 20% ceny sprzedaży domu i dostajesz kredyt mieszkaniowy (kredyt hipoteczny) na pokrycie pozostałej części. Następnie dokonasz spłat kredytu mieszkaniowego przez 15 lub 30 lat. W niektórych krajach można było uzyskać kredyty mieszkaniowe z zerową dopłatą, ale po globalnym kryzysie finansowym w 2008 r. Z powodu banków udzielających zbyt wielu pożyczek bez zachowania należytej staranności - te dni minęły.

Im wyższa kwota zaliczki na pierwszy dom, tym łatwiej jest uzyskać kredyt mieszkaniowy; a także skorzystasz z niższych stóp procentowych i niższych płatności hipotecznych.

  • Masz pracę?
  • Jak długo? Czy uważasz, że będziesz mieć w najbliższej przyszłości?
  • Czy podoba Ci się miejsce, w którym zamierzasz mieszkać?
  • Czy mieszkasz tam przez co najmniej trzy lata od zakupu?
  • Co by się stało, gdybyś jutro stracił pracę?
  • Szczerze mówiąc, czy mógłbyś pozwolić sobie na oszczędzanie przez cztery do sześciu miesięcy?
  • Czy to dom, który chcesz zachować na zawsze?
  • Czy myślisz, że twój pierwszy dom będzie twoim domem na zawsze? A może użyjesz go jako nieruchomości inwestycyjnej, kiedy będziesz mógł?
  • Czy widzisz siebie jako posiadacza wielu nieruchomości?

Cena różni się znacznie w zależności od stanu domu, miasta i części miasta, w której chcesz go kupić. Domy w Warszawie kosztują na przykład znacznie więcej niż miasta regionalne.

Ile wyniosą moje miesięczne raty kredytu hipotecznego?

Możesz użyć internetowego kalkulatora spłat kredytu mieszkaniowego, aby zobaczyć przykłady wysokości spłat, gdybyś miał 30-letni kredyt hipoteczny. Zapoznaj się z kalkulatorem i kilkoma przykładami prawdziwych pożyczek mieszkaniowych, które są w sieci, aby dać sobie wyobrażenie o tym, jak zmieniają się spłaty w zależności od kwoty pożyczki. Nie zapomnij również wziąć pod uwagę początkowej przedpłaty i ukrytych kosztów zakupu domu, takich jak przenośnik, opłaty lokalne i opłaty warstwowe, jeśli nie spełniasz określonych kryteriów pierwszego właściciela domu.

Im większa początkowa przedpłata za dom, tym niższe będą miesięczne raty kredytu hipotecznego. Im niższa stopa procentowa pożyczki, tym niższe będą miesięczne płatności. Im dłuższa pożyczka, tym niższe miesięczne raty. Krótsza pożyczka pozwoli ci jednak zaoszczędzić na odsetkach i pozwoli ci wcześniej spłacić pożyczkę. Niestety wymaga to wyższych miesięcznych płatności. Zazwyczaj, jeśli przeznaczasz około 5% ceny zakupu nieruchomości na różne wydatki, powinieneś mieć coś zaoszczędzone.

Można to obejść, jeśli brakuje jednego lub dwóch z tych wymagań, jeśli pracujesz z doświadczonym pożyczkodawcą lub brokerem hipotecznym. Jednak brak jednego lub dwóch z tych wymagań z pewnością utrudni ci życie. Ale nie zniechęcaj się - znajdź profesjonalistę z doświadczeniem pomagającym innym w sytuacji podobnej do Twojej. To naprawdę duża pomoc.