Lokata terminowa w banku – najważniejsze informacje

karty

Przychody z inwestycji, jaką jest lokata bankowa – wcale nie muszą być skomplikowanym zadaniem. Można uzyskać przyzwoity dochód odsetkowy z kwoty znajdującej się na rachunku bankowym, otwierając rachunek lokaty terminowej. Lokata terminowa to dowolna kwota przechowywana w banku przez określony czas. Dzięki lokacie terminowej możesz otworzyć rachunek bankowy lokaty terminowej na okres zaledwie 7 dni i zarabiać!

Lokata terminowa – jak to działa i jakie niesie korzyści?

Otwarcie lokaty bankowej jest bardzo wygodne. Można ją otworzyć online za pośrednictwem aplikacji bankowości mobilnej. Formularze lokaty terminowej są dostępne online i w oddziałach. Konkurencyjne stopy procentowe są tutaj bardzo zachęcające.

Każdy bank, który oferuje konkurencyjne oprocentowanie programów lokat terminowych jest wart wzięcia pod uwagę. Oprocentowanie różni się w zależności od okresu stałego depozyt – musisz to wziąć pod uwagę również, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.

Elastyczne okresy też są ważne. Całe szczęście niejeden bank oferuje różne opcje depozytów terminowych. Okresy mogą trwać nawet 7 dni lub nawet 10 lat.

Klienci depozytów terminowych mogą skorzystać z kredytu w rachunku bieżącym w stosunku do swojego depozytu czasowego. Kwota pożyczki jest dostępna do 95% stałej kwoty depozytu. Oprocentowanie tych pożyczek wynosi 1,5% do 1,75% ponad stałą stopę depozytową – według przeciętnych stawek.

Twórz lokaty i zbieraj inwestycje

Lokaty terminowe mogą być wykorzystywane do tworzenia inwestycji w imieniu dzieci i osób starszych. Możesz użyć funkcji nominacji do nominowania różnych osób dla różnych stałych depozytów. Nominacji można dokonać również online oraz w formie tradycyjnej.

Przedwczesne wycofanie w wielu bankach jest już dozwolone. Każdy formularz otwarcia lokaty terminowej ma opcję - wypłata lub na żądanie. Jeśli wybrana jest opcja na żądanie, umożliwia ona przedwczesne wycofanie lokaty. Stopy wypłaconych odsetek będą o 1% niższe niż oprocentowanie depozytów terminowych- o tym musisz pamiętać.

Cechy systemu lokat terminowych

Inwestycje terminowe są bardzo osobliwe. Każda lokata bankowa jest przechowywana przez wybrany czas trwania. Kwota ta jest blokowana na ten czas i jeśli nie zostanie wybrana opcja na żądanie, kwoty nie można wypłacić przed terminem zapadalności.

Od tych depozytów naliczane są odsetki co pół roku, składane kwartalnie. Jest to przeznaczane na rachunek stałego depozytu w terminie zapadalności. Miesięczne lub kwartalne płatności odsetek na połączonym rachunku biznesowym są również dostępne w schematach selektywnych, trzeba się tylko o taką opcję w swoim banku zapytać.

Wiele instytucji oferuje też bardzo korzystne stawki dla seniorów. Starsi obywatele otrzymują często wyższe oprocentowanie tych depozytów np. o 0,5% osobom starszym - za depozyty terminowe. Jeśli więc interesuje Cię ten temat – tak samo powinieneś zasięgnąć języka w swojej instytucji bankowej.