Charakterystyka instytucji udzielających kredytów gotówkowych

Współcześnie na rynku kredytowym działa mnóstwo instytucji odnoszących się do zaawansowanego kredytowania potrzeb konsumpcyjnych. Warto wiedzieć, że narzędzia finansowania potrzeb różnią się między sobą strukturą i funkcjonalnościami. Kredyt nie zawsze oznacza to samo. Masz bowiem do czynienia z kredytami hipotecznymi, w których zawsze zakłada się cel wydatku i chociażby kredyty gotówkowe na dowolny cel. Kredyty gotówkowe to synonim pożyczek, dlatego warto orientować się w nazewnictwie, aby przypadkiem nie podpisać nieuczciwej umowy z pośrednikiem czy typową instytucją finansową. W artykule dowiesz się, jakim podmiotom warto zaufać w obszarze kredytowania indywidualnych potrzeb ukierunkowanych na konsumpcję.

Umowa kredytowa w maksymalnie bezpiecznej formie tylko w banku detalicznym

Umowy kredytowe mogą podpisać nawet dwie osoby fizyczne. Jedna rozumiana, jako kredytodawca, a druga jako kredytobiorca. Taki układ sprawdza się chociażby w szybko rozwijającym się sektorze pożyczek społecznościowych, dostępnych właściwie od ręki ludziom z niewielkimi dochodami. Najpopularniejsze pod względem udzielania kredytów gotówkowych są jednak banki detaliczne, stające na straży porządku gospodarczego w kraju. To dzięki optymalnym regulacjom w bankowości detalicznej Polsce udało się uniknąć mocno negatywnych skutków kryzysu finansowego z lat 2007-2009. Mimo tego, banki detaliczne zawsze analizują kredytobiorcę. Muszą ustalić zdolność kredytową, zabezpieczyć się przed ryzykiem. Banki to bowiem instytucje ukierunkowane przede wszystkim na zysk. Cenią długoterminową współpracę, lojalne i systematyczne spłaty. Im więcej zobowiązań zaciągasz i je spłacasz terminowo, tym lepsze warunki podpisania umowy kredytowej otrzymasz. Niestety banki detaliczne posiadają dość rygorystyczny system monitorowania klientów. Wielu ludziom uniemożliwia to normalne zaciągnięcie, taniego kredytu.

Przeciwwaga ryzyka, czyli przedstawienie niepewnego sektora pozabankowego

Takich bardziej ryzykownych klientów przejmuje bardzo chętnie rynek pozabankowy, określany mianem niepewnego. Komisja Nadzoru Finansowego, ani Narodowy Bank Polski nie reguluje sektora parabankowego. Panuje tutaj duża dowolność względem udzielania pożyczek krótko i długoterminowych. Wszystko opiera się zazwyczaj na zapisach kodeksu cywilnego, bardzo zresztą skomplikowanego dla przeciętnego człowieka. Sektor parabankowy też zabezpiecza się przed ryzykiem, ale w nieco inny sposób niż bank detaliczny. Kredytobiorcę zmuszą się do podpisania skomplikowanej umowy uwzględniającej wysokie odsetki karne, które stanowią swoisty straszak na nieuczciwych ludzi. Sporo parabanków ma ofertę znacznie lepszą od bankowości detalicznej. Ryzykowne podmioty są przedstawiane na liście KNF, dlatego przed nawiązaniem współpracy warto przejrzeć te kwestie. Praktyka gospodarcza pokazuje jednak, że niewielu kredytobiorców dostrzega różnicę między podmiotami omawianymi w artykule, a to jednak spory błąd.

Skuteczne monitorowanie rynku kredytowego

Przedstawione w artykule różnice między bankowością detaliczną, a sektorem pozabankowym warto zrozumieć, dla własnego bezpieczeństwa kredytowego. Lepiej nie ryzykować współpracy z instytucją, która narzuca zbyt ekstremalne warunki podpisania umowy. To wzbudza bowiem ryzyko ostatecznej utraty majątku trwałego, na który przecież ciężko pracowałeś latami. Uważaj na analizę podmiotów udzielających kredytów. Zapoznaj się ostatecznie z rekomendacjami Komisji Nadzoru Finansowego i Narodowego Banku Polskiego.